Umut Kervanı: Fitre ve zekâtlarınızı son güne bırakmayın

Umut Kervanı, Covid-19 salgını nedeniyle 81 ilde Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma kısıtlamasından dolayı fitre ve zekâtların son güne bırakılmaması çağrısında bulundu.

Ramazan ayının bitmesine az bir süre kaldı.

Fıtır sadakası, Ramazan bayramına kavuşan ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların, kendileri ve velâyetleri altındaki kişiler için, yerine getirmekle yükümlü oldukları malî bir ibadet.

Yoksulların ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunmak amacıyla, toplumda karşılıklı sevgi ve kardeşlik bağlarının pekişmesine vesile olan bu mali ibadetin, meşru kılınmasındaki temel hedeflerden biri, insanların paylaşma bilincini canlı tutmak.

"Fitre ve zekâtlarınızı zamanında veriniz"

Covid-19 salgını nedeniyle 81 ilde Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma kısıtlaması olacak.

Bingöl Umut Kervanı Derneği Başkanı Mehmet Tamaç, fitre ve zekâtların son güne bırakılmaması çağrısında bulundu.

23-24-25 ve 26 Mayıs tarihlerine denk gelen Ramazan Bayramı dolayısıyla 81 ilde sokağa çıkma yasağı nedeniyle fitre ve zekâtların son gün olarak Cuma günü verilmesi gerektiğini hatırlatan Bingöl Umut Kervanı Derneği Başkanı Mehmet Tamaç, "Bize ulaştırılan fitre ve zekâtları fakir ve muhtaç ailelerimize ulaştırdık. Rahmet aylarının sonlarına geldiğimiz şu günlerde sıkıntılı bir süreçten geçtiğimizi unutmamamız gerekiyor. Zor durumda olanlara elimizden geldiği kadar, imkânlarımız dâhilinde yardımcı olmaya çalışalım." diye konuştu.