Suriyeli aileye yardım eli uzatıldı

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Siirt'e yerleşen ve çok zor şartlarda yaşam mücadelesi veren Suriyeli Musa ailesine, Umut Kervanı, tarafından odun ve kömür yardımı yapıldı.

Siirt'te yaptığı yardımlarla adından sıkça söz ettiren Umut Kervanı, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Siirt'e yerleşen ve çok zor şartlarda yaşam mücadelesi veren Suriyeli aileye yardım elini uzatarak, odun ve kömür yardımında bulundu.

Siirt'te yardıma muhtaç birçok Suriyeli ailenin bulunduğuna dikkat çeken Umut Kervanı Siirt Şubesi yetkililerinden Fahreddin Dayan, hayırsever vatandaşların yardım etmesi durumunda daha çok mağdur aileye ulaşabileceklerini söyledi.

Soğuk hava şartları nedeniyle yakacağa ihtiyacı olan Suriyeli aileye yardım elini uzattıklarını belirten Dayan, "Halkımızdan şöyle bir talebimiz olacak. Bizlere destek olsunlar çünkü gerçekten birçok Suriyeli mağdur aile bulunuyor. Bize destek verilirse bizler de daha çok mağdur durumdaki ailelere ulaşacağız. İslam bizlere, 'Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir.' emrini hatırlatıyor ve Peygamber Efendimiz bu konuda komşularımıza sahip çıkmamız gerektiğini tavsiye ediyor. Yani komşularımıza sahip çıkmamız gerekiyor. Bu kardeşlerimiz Suriye'deki savaştan kaçıp bizlere sığınmışlar. En azından elimizden gelen yardımı yapmaktan kaçınmayalım. Yetkililer ve sivil toplum kuruluşlarından isteğimiz kardeşlerimize sahip çıksınlar." ifadelerini kullandı.

"Aileler iyice araştırıldıktan sonra yardımlar yapılıyor"

"Suriyeli kardeşlerimiz için yardım talep edildiğinde onların dilencilik yaptıkları gerekçe gösterilerek yardım yapılmak istenmiyor" diyen Dayan, "Şunu ifade edeyim ki tespit etiğimiz Suriyeliler kesinlikle dilencilik yapmıyor ve kendilerini bizzat evlerinde ziyaret ederek durumlarına şahit oluyoruz. Tespit edilen aileler kesinlikle dilenmekten ve gezerek yardım toplamaktan utanan ailelerdir. Bu konuda bizim de hassasiyetimiz bulunmakta. Vatandaşlarımız müsterih olsun, dilenen ve uygun olmayan ailelere yardım yapmıyoruz. Umut Kervanına başvuran aileler iyice araştırıldıktan sonra yardımlar yapılıyor." şeklinde konuştu.

Yaklaşık 3 yıl önce Suriye'deki savaştan kaçıp Siirt'e sığındıklarını belirten Muhammed El Musa da "Umut Kervanı'na çok teşekkür ediyorum. Bize yardımcı oluyorlar. Bugün de odun ve kömür yardımında bulundular. Türkiye, bizi korudu, eğitim verdi. Çok memnunuz, çok teşekkür ederiz. Umut Kervanına yaptığı bu yardımlardan dolayı çok teşekkür ederim, Allah razı olsun." dedi.