Gaziantep Umut Kervanı Ramazan yardımlarını sürdürüyor

GAZİANTEP - Gaziantep Umut Kervanı, Ramazan ayında ihtiyaç sahibi, muhtaç ve yetim 2 bin 500 aileye ulaştırmak üzere başladığı gıda yardımlarını sürdürüyor.

İnsani Yardım Eğitim ve Kültür Derneği Gaziantep Umut Kervanı, Ramazan ayında ihtiyaç sahibi ve muhtaçların yüzünü güldürmeye devam ediyor.

Umut Kervanı, 2 bin 500 aileye ulaştırmak üzere "Muhtaçlara Gıda Paketi Hediyeniz Olsun" sloganıyla Ramazan ayından önce hazırladığı gıda paketlerini günlük olarak dağıtıyor. Umut Kervanı Gıda Bankası, Ramazan ayı dolayısıyla şu ana kadar kentte ihtiyaç sahibi 750 aileye gıda ve çeşitli yardımlarda bulundu.

Gaziantep Umut Kervanı Gıda Bankası Sekreteri Nihat Bakşi, Ramazan ayında yapacakları yardım faaliyetlerini anlattı.

Ramazan ayı boyunca hayırseverlerden gelen yardımlarla maddi durumu düşük yetim ve ihtiyaç sahibi ailelere Ramazan paketlerinin dağıtımına başladıklarını ve yardımların devam edeceğini belirten Bakşi, "Bizi Ramazan ayına kavuşturan Rabbimize şükrediyoruz. Ramazan ayı, içinde birçok hayrı barındıran bir aydır. Ramazan ayı özellikle hayırseverlerin, zenginlerin daha çok hayır yapmak istediği, fakirlerin düşünüldüğü bir aydır. Ramazan ayında Rabbimiz öyle bereketler vermiş ki zengin ve fakir arasındaki köprüyü görebilecek olan bir sivil toplum kuruluşu olarak bu görevi yapıyoruz. Bizim Umut Kervanı olarak Gaziantep'te yardım çalışmalarımız vardır. Ramazan ayı öncesi, sonrası ve bu ay içerisinde de çalışmalarımız devam ediyor." dedi.

Ramazan ayı öncesi yardımlarını dağıtmaya başladıklarını dile getiren Bakşi, şunları söyledi: "Günlük olarak 30-40 aile derneğimize gelerek bize başvuruyor. Yardıma ihtiyacı olanlara yardım ediyoruz. Yardıma ihtiyacı olan birçok aileye bizatihi kendimiz yardımları evlerine götürüyoruz. Rabbimize şükürler olsun, hayırseverlerimiz bizi yalnız bırakmadılar. Gereken yardım ve hayırlarını bizim aracılığımızla fakir ve muhtaç ailelere ulaştırma noktasında bizi tercih ediyorlar. Biz de bu görevi layıkıyla yapabilmek için elimizden gelen gayreti yapıyoruz. Muhtaç ve fakir aileleri yerinde tespit ediyoruz. Bizatihi kendimiz bu ailelere yardımları götürüyoruz. Bununla beraber hayırseverler yardımları bizatihi kendileri fakir ailelere versinler diye kendimizle beraber de yardımları dağıtıyoruz. Bu dayanışmadan hayırseverler de memnun kalıyor. Bundan dolayı bizim hayırseverlere çağrımız bize güvensinler, gereken yardımlarını bize ulaştırsınlar. Biz de bu yardımları paketleyip koli şeklinde yerine ulaştırmaya gayret edeceğiz."

Ramazan ayı boyunca toplamda 750 aileye yardım ulaştırdıklarını anlatan Bakşi, "Şu ana kadar çoğunluğu gıda olmak üzere çeşitli yardımları fakir ve muhtaç ailelere ulaştırdık. Umut Kervanı olarak şu ana kadar toplam 750 aileye yardımlarımızı ulaştırdık. Ramazan ayında 2 bin 500 olarak bir hedef belirledik. Bu hayırseverlere bağlıdır. Hayırseverlerin yapacakları yardımlar doğrultusunda biz bu hedefimizi gerçekleştirmek istiyoruz. Bizde şu anda kayıtlı 4 bin aile vardır. Biz bütün ailelere yardımlarımızı ulaştırmayı hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

Hayırseverlerin yapacağı yardımlarla daha çok ihtiyaç sahibi aileye ulaşabileceklerine değinen Bakşi, "Ramazan ayında hayırseverlere şu çağrımız olacaktır: Derneğimize bizatihi gelip fakir aileleri yerinde görsünler, hem de bizimle beraber gezsinler. Şu an bize yardım başvurusunda bulunan mevcut ailelerin çoğunluğu yetimdir, kocasını kaybetmiş aileler ve Suriyelilerdir. Biz şu anda hem Suriyelilere hem de Türkiyeli fakir ailelere gerekli yardımları ulaştırmaya çalışıyoruz. Bundan dolayı da bizler istiyoruz ki hayırseverler bizatihi derneğimize gelip yaptığımız yardımları görsünler. Bu güveni duysunlar. Çünkü toplumda şu aşamada özgüven duygusu sarsılmış durumda. Bu özgüveni tekrar oluşturmak amacıyla biz ziyadesiyle gayret göstermeye çalışıyoruz. Hayırseverleri fakir aileler ile buluşturuyoruz. Fakir ve muhtaç aileleri yerinde görmelerini sağlıyoruz. Kendimizi fakir ailelerin yerine koyarsak Ramazan ayının güzel geçeceğine inanıyoruz. Hayırseverlerimiz yapacakları yardımları da gönül rahatlığıyla bize versinler veyahut bizim aracılığımızla ulaştırsınlar. Ramazan ayı hayırların bol olduğu bir aydır." ifadelerini kullandı.

Kendilerine yardım yapılan aileler ise aldıkları yardımla bir nebze de olsa bu mübarek ayda ihtiyaçlarını karşılayacaklarını belirterek, kendilerine yardım elini uzatan Umut Kervanına teşekkür ettiler. (İbrahim Koçyiğit - İLKHA)