Avrupa'dan Van'a yetimlere şefkat eli

İnsani Yardım Eğitim ve Kültür Derneği (Van Umut Kervanı), Avrupalı hayırseverlerin yapmış olduğu yardımları 50 yetim çocuğa ulaştırarak yüzlerini güldürdü.

Avrupalı bir hayırsever, Van Umut Kervanı Vakfı aracılığıyla kentteki yetim çocuklara giyim yardımında bulundu.

Avrupa'dan gönderilen yardımlara aracılık yaparak yetim çocukların yüzlerini güldüren Umut Kervanı Başkanı Sabri Yıldırım, her senenin ocak ayında olduğu gibi bu ayda da yetimleri giydirmeye çalıştıklarını söyledi.

Ülkelerindeki savaştan kaçarak Van'a göç eden ve 6 yetimiyle birlikte tek başına yaşam mücadelesi veren Abdüsselam ailesine de giyim yardımlarında bulunuldu.

Oğlunu ve damadını ülkelerindeki savaşta kaybeden ailenin dramı yürek burktuğunu belirten Yıldırım, ailenin mağdur ve muhtaç olduğunu dile getirerek hayırseverlere çağrıda bulundu.

"6 yetim dedeleriyle birlikte yaşam mücadelesi veriyor"

Yıldırım, "Bu yılda yine Avrupalı hayırsever kardeşlerimiz aracılığıyla 50 tane yetim çocuğumuzu giydirdik. Avrupa da bulunan kardeşlerimizin göndermiş oldukları yardımları yerlerine ulaştırdık. Gıda paketlerimizi dağıttık. Van'da 2 kurbanımız vardı, onları kestirdik. 50 tane yetim çocuğumuzu giydirdik. Rabbim bu hayırseverlerin hayırlarını kabul etsin. Rabbim böyle hayırsever kardeşlerimizin sayısını arttırsın. Yardımda bulunduğumuz aileler içerisinde Iraklı olan ailemiz de var. Irak'tan Şehrimize göç etmiş bu ailemizin mağduriyetlerini tespit ettik. Iraklı 6 yetim, burada dedeleriyle birlikte yaşam mücadelesi veriyor. Biz, bu ailemize de her türlü desteği sağladık. Bu konuda hayırseverlerinde duyarlı olmasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

"Hayırseverlerin yardımcı olmasını istiyoruz"

Daha Sonra Umut Kervanı Vakfı yetkilileri ve Avrupa'dan gelen gönüllü hayırsever Mahmut Sarı ile birlikte Irak'tan Van'a göç eden mağdur aileyi evlerinde ziyaret ettiler.

Ailenin durumu ile ilgili bilgi veren Yıldırım, "Bu ailemiz, yaklaşık 6 ay önce Irak'tan Van'a göç etmiş. Abdüsselam amca Irak'ta oğlunu ve damadını savaş nedeniyle kaybetti. Şu anda 3 aile olarak bir evde yaşam mücadelesi veriyorlar. Oğlunun ve kızının yetim çocuklarına bakmak zorunda kalıyor Abdüsselam amca.  Geçtiğimiz günlerde kalp krizi geçirip hastaneye kaldırıldı. Durumu acil olduğu için en yakın olan özel bir hastaneye kaldırılıyor. Burada bypass ameliyatı yapılıyor. Üç tane kalp damarı değişiyor. Sağlık güvenceleri olmaması nedeniyle özel bir hastaneye kaldırılan Abdüsselam amcaya 20 bin TL fatura çıkartıldı. 600 TL kira verdikleri evde ısınma ve sıcak su sorunu yaşanmaktalar. Aile ciddi anlamda mağduriyet yaşıyor. Hayırseverlerin yardımcı olmasını istiyoruz." şeklinde konuştu.